Blog

Jak správně obkládat pískovcové obklady na stěnu?

Jak

Doporučíme vám, jak správně obkládat pískovcové obklady na nasákavý podklad. Všechny nabízené pískovcové obklady jsou vyrobeny ze syntetického pískovce a jsou vhodné k použití jak do interiéru, tak exteriéru. Jako je tomu u přírodního pískovce, tak i náš syntetický pískovce je nasákavý, a proto,  v případě aplikace do koupelny, je potřeba dbát na podkladní izolaci.

Příprava podkladu pro lepení pískovcového obkladu

Klíčem k tomu, jak správně obkládat je musí být čistý, suchý a nosný podklad. Povrch nejprve dobře očistěte a pak naneste na stěnu vhodný penetrační nátěr. Doporučujeme Ceresit CT 17 v případě nasákavého podkladu a CT 19 v případě nenasákavého podkladu. Doba zaschnutí je závislá ne vlhkosti, teplotě a vzdušnosti obkládaného prostoru. Ideální je zkouška nasákavosti vodou. Pokud se voda do podkladu v krátkém čase nevpije, tak máte podklad ideálně připravený.

Další postup v úspěšném nalepení pískovcového obkladu

Zkontrolujte, pomocí vodováhy,  zda je vaše podlaha zcela vodorovná. Pokud zjistíte nerovnosti, můžete podlahu vyrovnat pomocí dřevěné latě, nebo hliníkové lišty. Stahovací lať po obložení odstraníte a doplníte pískovcovým obkladem. Pro umístění latě doporučujeme zvolit výšku obkladu, abyste nemuseli pískovcový obklad dořezávat. Před pokládkou pískovcového obkladu LINE nebo pískovcového obkladu LOMA se přesvědčte, že zadní strana obkladu je stabilní a nedrolí se z ní přebytečný písek. Přebytečné zbytky odstraníte například rukavicí nebo hadrem. Má-li místnost rohy, začněte obkládat rohovými prvky, to je právě postup, jak správně obkládat..

Nejprve si obklady umístěte v blízkosti obkládané plochy. Všechny námi dodávané obklady jsou vyráběny ručně. Je tedy zbytečné, hledat stejné kusy a pokoušet se o barevný tvar. Při aplikování náhodných pískovcových kusů  docílíte ideální barevnosti obkladu.

Lepení pískovcového obkladu

Jak správně obkládat pískovcové obklady na nasákavý podklad? Ukázka lepení pískovcového obkladu - www.dokazeme.cz
Postup natahování lepidla pod pískovcové obklady

Nejprve rozmíchejte lepidlo a naneste ho na stěnu shora dolů, tak aby mohla kondenzovaná přebytečná voda odtékat svislými drážkami. Druhou variantou lepení je aplikace lepidla jak na stěnu, tak na samotný pískovcový obklad. V případě lepení v interiéru stačí aplikace lepidla na stěnu. Pro lepení pískovcových obkladů doporučujeme tmel Ceresit Cm 16/25kg c2tes1. Lepidlo zasychá s ohledem na venkovní faktory a povětrnostní vlivy. V případě potřeby zakončení obkladu na konci stěny použijte úhlovou brusku s diamantovým kotoučem vhodné velikosti. Vzhledem k tomu, že se při řezání pískovcového obkladu uvolňuje množství prachu a odletujícího písku, doporučujeme použít ochranné brýle nebo ochranou masku.

Další postup při obkládání pískovcových obkladů

V obkládání pokračujte směrem zdola nahoru. Dávejte přitom pozor, aby nedocházelo ke vzniku protilehlých spár. Vždy po každé řadě zkontrolujte rovinatost instalovaného obkladu. V případě výškové diference lze pro srovnání použít klínek, který vložíte pod vychylující se řadu obkladu. Při práci dbejte na čistotu pískovcového obkladu. Obklad nesmí nést známky lepidla. Jedná se o porézní materiál a po zaschnutí by bylo potřeba přebytečné lepidlo odstranit zbroušením nebo opatrně odseknou vhodným majzlíkem.

Pokud se vám i přesto stane, že lepidlo na pískovcovém obkladu zaschne, nemusíte se obávat žádných následků. Pískovec je tvořen z písku a broušení nebo osekávání je vždy bez ztráty barevnosti. V tomto naše syntetické pískovcové obklady vynikají před betonovými výrobky nebo umělými pískovci. Pokud je lepidlo ještě vlhké, tak k odstranění použijte běžnou houbu s vodou.

Obkládání v blízkosti zásuvek a jiných otvorů

U zásuvky můžete použít nastavovací kroužek aby se zásuvka neztratila v pískovcovém obkladu. Další možností je zásuvku vsadit na úroveň obkladu. K vytvoření otvoru pro zásuvku použijte vhodnou velikost vykružovací korunky a detail můžete vytvořit jakýmkoliv smirkem. Tato důležitá detailní práce je s našimi pískovcovými obklady velmi jednoduchá.

Konečné ošetření pískového obkladu

Po úspěšném obložení a dokončení všech dořezů nechte lepidlo zaschnout dle doporučeného návodu. Následně na obložené stěny naneste impregnaci Remmers LA. Tato impregnace vytvoří na obkladech ochrannou, vodoodpudivou a prodyšnou vrstvu, proto ji doporučujeme aplikovat na místech s rizikem zvýšeného znečištění. Obklad musí být bez výkvětů, suchý a čistý. Impregnaci můžete nanášet štětcem nebo rozprašovací pistolí. Dbejte na celistvost nasáknutí celé plochy.

Na závěr shrnutí tématu, jak správně obkládat pískovcové obklady na nasákavý podklad?

1, Čistý, suchý a nosný podklad. 2, Kontrola rovinatosti podlahy. 3, Kontrola stability lepeného obkladu na lepené straně. 4, Aplikujte lepidlo jak na stěnu tak na obklad. 5, Pozor na protilehlé spáry. 6, Dbejte na čistotu při práci.

Přejeme Vám hodně úspěchů při pokládce pískovcových obkladů LOMA a LINE.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *