Blog

Jak nejlépe osadit pískovcové květináče PETIT a GEO ve vaší zahradě

Zahradní květináče PETIT a GEO - www.dokazeme.cz

V tomto blogu se budeme věnovat tématu, jak nejlépe osadit naše pískovcové květináče aby se rostliny cítili jako v bavlnce.

Správné místo pro pískovcový květináč

Nejprve doporučujeme nalézt to pravé místo pro květináč a prázdný ho na něj umístit. Pískovcový velkoobjemový květináč GEO váží 140 kg a po osazení může být jeho váha přes 200 kg. S takovým kusem exteriérové dekorace se opravdu špatně manipuluje. Dále se ujistěte, že je květináč stabilní.

Při objednávce velkoobjemového pískovcového květináče GEO, nebo pískovcového květináče PETIT můžete specifikovat zda požadujete vytvořit otvory u dna květináče. Tyto otvory doporučujeme v případě venkovního použití pro snadný odvod přebytečné vody ze dna  květináče, která by mohla způsobit nežádoucí podmáčení rostlin. Pokud by jste o vytvoření otvorů v objednávce nepožádali a po čase jste je potřebovali vytvořit, doporučujeme pro jejich vyvrtání použit vrták, nebo vykružovací korunku do betonu. Průměr otvoru by měl být natolik veliký, aby nehrozilo jeho zanesení.

Výhody pískovcových květináčů PETIT a GEO

Naše pískovcové květináče není nutné na zimní období přesouvat do interiéru. Pokud jste pro osazení použili rostliny, které se v zimním období ukládají ke spánku a jsou k přezimování ve venkovním prostředí v našich klimatických podmínkách vhodné, je o ně dobře postaráno. V případě ,že si s výběrem vhodné rostliny nejste úplně jisti ,doporučujeme konzultaci se specialistou. Chcete li mít jistotu, že se k vaší rostlině chlad nedostane skrze vrchní otevřený part, doporučujeme na zimu vytvořit přikrývku například z chvojí ,slámy, hoblin atp. Mísení materiálů mezi sebou zabráníte separací povrchu pomocí geotextilie na kterou přikrývku umístíte.

Teď už ale k samotnému osazení pískovcových květináčů. Možností se nabízí hned několik. Pokud již vlastníte rostlinu v  menším obalu, který dočasně vyhovuje velikosti kořenového balu v jeho fázi růstu, jednou z možností je použít pískovcový květináč jako vnější dekoraci a obal s rostlinou do něho vložit (pokud je rostlina menšího vzrůstu než květináč, lze obal vypodložit a vyplnit prázdný prostor okolo přírodním materiálem dle vašeho uvážení. Jak rostlina roste a kořenový bal zvětšuje svůj objem, přichází chvíle ve které použijete velkoobjemový květináč jako hlavní a rostlinu do něj můžete přesadit. Další možností je rostlinu zasadit do pískovcového květináče přímo, což je například vhodné v případě pokud se rozhodnete pro pěstování dřevin či ovocných stromků. Každý květináč je již z výroby ošetřen vnitřní hydroizolací, která zabrání průsaku zeminy do těla květináče. V následujícím odstavci najdete tipy a doporučení jak vytvořit příznivé podmínky pro pěstování..

Osazení pískovcového květináče PETIT a GEO

Nejprve je však nutné zajistit, aby se neucpal odtok přebytečné vody u dna květináče. Vhodné je použít nop z nopové fólie ( k těmto účelům se výborně hodí použít typ ND 6+1 esn, který je hydroakumulační, drenážní a protierozní). Ten si můžete vyříznout podle potřeby a umístit dnem vzhůru doprostřed dna květináče. Dále je nop důležité překrýt separační geotextilií. Jako první vrstvu doporučujeme použít keramzit ve vrstvě cca 20 cm. Keramzit vyrovnejte a překryjte nopovou folií, kterou vyříznete do kruhového tvaru květináče a umístíte tak, aby dna nopů směřovala dolů. Nopová fólie tak zajistí hydroakumulační vrstvu. V jednotlivých nopech se drží voda, kterou může čerpat kořenový systém rostliny dle svých potřeb. Přebytečná voda odtéká okolo okrajů dna nopové folie do drenážní vrstvy , čímž se zabrání přemokření půdy a následnému zahnívání kořenů. Další separační vrstvu vytvořte pomocí geotextilie ,aby nedošlo k zanášení nopové fólie pod ní. Separační geotextilii nechte s přesahem opřeným směrem nahoru po stranách květináče. Do geotextilie vložte vrstvu minerální vaty o síle zhruba 5cm rovněž upravené do kruhového tvaru pískovcového květináče. Funkce této vaty je absorpce vody a přihnojovací zálivky potřebné k pravidelnému vyživování rostliny.

Další vrstvou je zemina smíchaná se substrátem, popřípadě pískem (ve vzájemných poměrech s ohledem na potřeby konkrétní rostliny) ve výšce cca 10cm /stále by měla být separační textilie po vnitřní straně květináče/. Proces vkládání minerální vaty s následným zasypáním substrátu opakujeme do takové výšky, aby vrchol kořenového balu končil max. cca 3 cm pod horní hranou květináče. Tímto postupem zajistíte rostlině rovnoměrné zavlažování a dostupnost živin v celém objemu pískovcového květináče. Uprostřed si ponecháte potřebný prostor pro osazení kořenového balu. Rostlinu s balem vložíme do připraveného květináče a porušíte lehce kořenový systém. Po usazení, obsypání a upěchování zeminou je dobré bal vydatně prolít a za mulčovat například libovolným dekorativním štěrkem či kůrou.

Tak a máme hotovo, teď už můžete sledovat, jak se bude vaší rostlině ve velkoobjemových pískovcových květináčích GEO nebo květináč Petit dařit.

Více o našich pískovcových produktech naleznete v e-shopu dokážeme.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0